Feria

Przyjedź na ferię do Jerez!

Dołącz do nas! 04-11.05.2024 Feria del Caballo w Jerez de la Frontera!

Najważniejsze, wyczekiwane przez cały rok święto w Andaluzji to Feria de Caballo w Jerez de la Frontera, która odbywa się co roku w maju i trwa cały tydzień! Współczesna feria to głównie konie i flamenco. W przeszłości były to doroczne targi zwierząt. W tym czasie odbywają się również konkursy morfologiczne koni andaluzyjskich o tytuł championa Hiszpanii. Częsty jest również widok… byka pod siodłem.

Charakterystyczne są ozdobne bramy ferii, symbolizujące świąteczny czas i wyróżniające dane miasto. Idea jest zawsze jedna: tydzień zabawy na hiszpańską modłę, tydzień ugruntowujący to, co się w świecie z hiszpańskością kojarzy. Tydzień tradycyjny i jedyny w swoim rodzaju. Coś, czego zazdrości Andaluzji północna Hiszpania. To czas bardzo specjalny, jakby wyrwany z codzienności, ze zwykłego rytmu spraw i obowiązków. Nikt wówczas nie martwi się pracą i szkołą. Miasto jest wyludnione. Wszyscy gromadzą się w jednym miejscu, które widać i słychać z daleka dzięki pięknej grze świateł i misternie przygotowanym, wielobarwnym konstrukcjom wykonanym specjalnie na tę okazję. Ta świąteczna scenogra1a nadaje ferii charakterystycznego, unikalnego wyglądu.

Wszędzie widać pięknie ustrojone białe namioty, tzw. casety, o niepowtarzalnych nazwach, jak na przykład criadores del caballos, czyli namiot hodowców koni. W namiotach można zjeść takie potrawy jak ogon byka czy paella, napić się piwa, domowego wina lub rebujito (tutejsze mojito). Da się też potańczyć. Nie może oczywiście zabraknąć zraszaczy wody, które tworzą przyjemną wodną mgiełkę, przynoszącą ochłodę i odświeżającą zarówno jeźdźców, jak i konie, dla których również przygotowane są casety, tyle że nieco wyższe. Muzyka jest różna, w zależności od gustów i upodobań, w dużej mierze lokalna, zakorzeniona w andaluzyjskiej kulturze. Można więc usłyszeć sevilliany, ale też house czy pop. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Trud organizacji przedsięwzięcia rozciąga się na cały rok, samo święto jest 1nałem żmudnej i intensywnej pracy. Kiedy zbliża się wiosna, w Andaluzji mówi się wyłącznie o nadchodzącej ferii. Główną atrakcją są niewątpliwie konie i pięknie ubrani jeźdźcy. Można ich oglądać od rana do wieczora przez wszystkie dni tygodnia. Stroje i rząd koński dzieli się na dwa style: alta escuela oraz doma vaquera. Mile widziane są kobiety jadące na zadzie. Wiele dam przyjeżdża na ferię w damskim siodle. W ostatnim dniu organizowany jest konkurs na najlepszego jeźdźca, najlepszą amazonkę w damskim siodle oraz na najlepszą parę ferii.

Dostać się na ferię można specjalnymi autobusami, które jeżdżą po całym mieście przez cały dzień, lecz przekroczyć bramę wolno jedynie pieszo, wierzchem lub bryczką. Zabronione jest poruszanie się innymi pojazdami. Kobiety w falbaniastych sukniach, gitanach, projektowanych i szytych specjalnie na tę okazję, siedzą bokiem na zadzie koni. Koszt takiej sukni to zwykle nie mniej niż tysiąc euro, a przecież policzyć trzeba jeszcze rozmaite dodatki i precjoza. Kunsztowne jest także ufryzowanie, kobieta musi mieć specjalny hiszpański kok. Oczywiście nie wypada pokazać się w tej samej stylizacji dwa lata z rzędu.

Jeżeli chcesz przeżyć niezwykłą przygodę i wziąć udział w ferii nie tylko jako widz, ale pełnoprawny jej uczestnik, koniecznie zgłoś się do Blanki! Pomoże Ci wybrać strój, by uniknąć foux pas, zwróci uwagę na najciekawsze aspekty tego barwnego święta, i krok po kroku przeprowadzi przez całą imprezę, wciągając w wir prawdziwie hiszpańskiej zabawy! Chcesz pojechać na ferię konno? Nie ma problemu, w stajniach Sanlúcar czeka stawka doskonale ułożonych, opanowanych ogierów, na których jazda będzie czystą przyjemnością. Możesz wybrać styl, w jakim zaprezentujesz się na uliczkach Jerez de la Frontera, a Blanka pomoże Ci skompletować lub wypożyczy cały niezbędny strój oraz ogłowie i siodło.

Przyjedź na ferię do Jerez i zasmakuj andaluzyjskiej bajki z innej perspektywy! To wydarzenie jedyne w swoim rodzaju, które pozostanie przepięknym wspomnieniem już na zawsze.

Po więcej informacji napisz na blankasatora@gmail.com