Magiczny świat hiszpańskiego jeździectwa zapiera dech w piersiach. Jest to w pewnym sensie inne, a jednak bardzo podobne spojrzenie na aspekty hippiczne takie jak użycie pomocy naturalnych i sztucznych, czy sposób pracy z koniem. To, co wpływa na istniejącą różnicę to drobne detale, dzięki którym można zbudować imperium Hiszpańskiej Szkoły Jazdy.

Jednak osoba, która po raz pierwszy ma styczność z tym terminem może czuć się zgubiona. Czy jest to zupełnie inny sposób jazdy konnej? Jak będę mógł/a wykorzystać to w codziennej pracy z moim wierzchowcem? Czy metody nauczania są inne, skuteczniejsze?

Aby poznać odpowiedzi na trapiące nas pytania i jednocześnie wyciągnąć jak najwięcej dla nas samych, warto zapoznać się z 4 krokami korzystania z dobrodziejstw hiszpańskiej mądrości jeździeckiej.

krok 1

Książka

To absolutna „Biblia” Hiszpańskiej Szkoły Jazy, która w sposób klarowny i jednocześnie metaforyczny przenosi czytelnika do Andaluzji – stolicy HSJ, mekki każdego stylu jazdy konnej. To tam narodziło się jeździectwo jakie dziś znamy: od Doma Vaquera pochodzi amerykański western, Doma Classica stała się podłożem klasycznego ujeżdżenia, a od Alta Escuela pochodzą oszołamiające figury, które możemy podziwiać we francuskim Cadre Noir, czy wiedeńskim Spanische Hofreitschule. Aby poznać od kolebki jakie zasady królują w Hiszpańskiej Szkole Jazdy należy zapoznać się zarówno z częścią pierwszą jak i drugą. Tylko jeździec nieustępliwy w dążeniu do celu, głodny wiedzy i szukający wciąż nowych rozwiązań będzie mieć otwartą głowę, chłonny umysł i umiejętności pozwalające mu osiągnąć najwyższy poziom zjednoczenia z koniem. Ta książka pokazuje jak bogata jest kultura andaluzyjska, jak dużo możemy nauczyć się od hiszpańskich mistrzów i wreszcie jak przełożyć to na nasze własne wierzchowce.

Książkę możesz kupić TUTAJ

krok 2

YouTube

Kolejnym etapem w szukaniu inspiracji i wiedzy jest kanał na YouTube’ie, gdzie publikujemy filmy z naszej pracy. Po przeczytaniu książki i zapoznaniu się z teoretyczną stroną jeździectwa nadchodzi czas, aby zobaczyć, jak wygląda to w praktyce. Niezwykle istotne jest opatrzenie się z figurami klasycznego ujeżdżenia i Alta Escuela w celu szukania podobnego zjednoczenia w czasie naszych treningów. Poza tym filmy pokazują nie tylko piękno jeździectwa, ale także niezwykłe hiszpańskie widoki oraz przesyłają widzom moc pozytywnej energii. Można by rzec, że są esencją długiej i nieraz żmudnej pracy, która ma na celu pokazać widzowi, że rzeczy niemożliwe nie istnieją!

Nasze konto YouTube znajdziesz TUTAJ

krok 3

Masterclass w Polsce

Tak przygotowany jeździec, który ma nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także czuje w sobie moc pozytywnego myślenia, jest zmotywowany i przygotowany na intensywne ćwiczenia, wyniesie z treningu najwięcej!

Kliniki jeździeckie w Polsce nie bez przyczyny ma taką nazwę. To uleczenie jeźdźca ze złych nawyków, strachów, lęków i innych blokerów, które nie pozwalają się rozwijać. Konie Pura Raza Espanola: Escuedro VII PRE i Legendario LXV to prawdziwi profesorowie w końskich ciałach. Bardzo grzeczne i posłuszne, pozwalają jeźdźcowi skupić się na własnym ciele podczas cuerdy – jazdy na lonży. Jest to pierwszy etap jazdy, w której ćwiczymy balans i doskonalimy dosiad do perfekcji, tak aby uczestnik klinik czuł się pewnie ze swoimi umiejętnościami i był dobrze przygotowany na trudniejsze elementy. Zależnie od osoby tempo przechodzenia do innych ćwiczeń jest podyktowane jego progresem. Nie znamy limitów!

Warto również wspomnieć, że treningi nie muszą odbywać się tylko z siodła! Jeśli chciałbyś poznać całą magię HSJ możesz uczestniczyć w trabajo a mano , czyli pracy w ręku.

krok 4

Masterclass w Hiszpanii

W Andaluzji popularnością cieszy się termin soniquete – nieprzetłumaczalne na język polski słowo ma związek z szóstym zmysłem umożliwiającym czucie muzyki i jej rytmu podczas tańczenia flamenco.

Jazda konna w wielu aspektach jest taka sama jak taniec, dlatego pokuszenie się na używanie tego terminu w odniesieniu do jeździectwa nie jest przesadą. Jeśli chcesz doświadczyć soniquete na własnej skórze, to koniecznie wybierz się na dzień treningowy do Sanlucar de Barrameda.

Trening ze złotymi, Andaluzyjskimi ogierami jest możliwy przez większość miesięcy, ponieważ przeważnie przebywam tutaj w Hiszpanii, blisko Oceanu Atlantyckiego. Nasze konie są niezwykle dobrze wyszkolone nie tylko w klasycznym ujeżdżeniu i stylach hiszpańskich jak Alta Escuela czy Doma Vaquera, ale także w jeździectwie naturalnym. Jestem pewna, że rzeczy, które tu zobaczysz będą niezapomnianą przygodą! Royal Stable of Blanka Satora Horse Show jest po prostu magiczna!