Turrón

Turrón to hiszpański przysmak, bardzo słodki i przepyszny, przypominający chałwę – i taki też jest nasz młody ogier Pura Raza Española, półbrat Zafiro i Ambara urodzony w 2015 roku. Podobnie jak jego bracia ma maść perlino, potocznie często mówi się na takie konie albinosy. Złoty połysk delikatnej sierści dodaje mu szyku, przepięknie mieni się w andaluzyjskim słońcu. Jest nieduży, najmniejszy z dorosłych koni Blanki, lekki, bardzo zwinny i chętny do pracy.

Z charakteru przypomina trochę… Ciuciu! Podobnie jak on jest zadziorny, lubi zaczepiać, rży do klaczy, udaje, że jest bardzo „groźny”, zaznacza swoje terytorium – zdecydowanie ma charakter! Tak jakby pewnością siebie i buńczucznością nadrabiał niewielki wzrost. Na szczęście nie ma w sobie prawdziwej agresji ani złośliwości, wręcz przeciwnie: bardzo szanuje ludzi, niezwykle chętnie współpracuje, niemal zgadując życzenia trenera. Chociaż dopiero zaczyna pracę w ręku i pod siodłem, już opanował figury, które innym koniom zajmują miesiące nauki. Dzięki niezwykłej wrażliwości na bodźce właściwie od pierwszego dotknięcia zaprezentował piaff, a mocniejsze przytrzymanie w miejscu od razu spowodowało, że podniósł się do levady! Turrón jest wyjątkowo lekki i lubi odrywać się od ziemi – co więcej, z własnej woli pozostaje w pozycji wysokiej posady i to już od pierwszych prób. Daje z siebie znacznie więcej, niż oczekujemy – w dodatku bez proszenia. Taki koń jest na wagę złota!

Już teraz widać, że Turrón to caballo artista, który uwielbia olśniewać swoim talentem i wzbudzać zachwyt otoczenia. Z pewnością jego popisowymi figurami będą piaff i levada, a to dopiero początek… Jak na tak młodego konia jest wyjątkowo opanowany, niepłochliwy i godny zaufania. Podobnie jak jego bracia stara się ze wszystkich sił, by spełnić życzenia jeźdźca. Podczas gdy innym młodziakom jeszcze harce w głowie, Turrón nigdy się nie płoszy, nie ponosi ani nie robi na przekór – mimo wiatru, biegających psów i setek innych bodźców, które skutecznie rozpraszają inne wierzchowce. Praca z nim to czysta przyjemność, a jej efekty pojawiają się w błyskawicznym tempie.

pl_PLPolski
en_GBEnglish (UK) pl_PLPolski